The top six teams in the Main Street Preps football rankings are set to play for state titles.
No. 1 Oakland, No. 2 Lipscomb Academy, No. 3 Summit, No. 4 CPA, No. 5 MBA and No. 6 Tullahoma will all compete in the TSSAA BlueCross Bowls this week at Finley Stadium in Chattanooga.
Oakland and Summit will square off in the Class 6A title game, while Lipscomb Academy and CPA will rematch in the Division II-AA championship.
In total, 10 teams from Middle Tennessee are still in contention for gold ball-trophies.
Other BlueCross Bowls involving area teams include: DCA-Nashville Christian in Division II-A, MBA-McCallie in Division II-AAA, East Nashville-Alcoa in Class 3A, Page-Powell in Class 5A and Tullahoma-Elizabethton in Class 4A.
Here is how we ranked the top 25 Midstate teams after Round 4 (last week’s position in parentheses):
1. (1) Oakland 14-0
Semifinals: W, 24-14 at Maryville, Championship: vs. Summit
2. (2) Lipscomb Academy 11-1
Championship: vs. CPA
3. (3) Summit 14-0
Semifinals: W, 28-7 at Hendersonville, Championship: vs. Oakland
4. (4) CPA 11-2
Championship vs. Lipscomb Academy
5. (5) MBA 9-3
Championship: vs. McCallie
6. (7) Tullahoma 14-0
Semifinals: W, 44-19 vs. Haywood, Championship: vs. Elizabethton
7. (6) Ravenwood 10-3
Quarterfinals: L, 48-28 at Summit, season over
8. (8) Hendersonville 10-4
Semifinals: L, 28-7 vs. Summit, season over
9. (9) Pearl-Cohn 11-2
Quarterfinals: L, 21-7 at Tullahoma, season over
10. (10) Lebanon 11-2
Quarterfinals: L, 45-20 vs. Oakland, season over
11. (11) Pope Prep 8-5
Semifinals: L, 47-7 at McCallie, season over
12. (12) Riverdale 10-2
Round 2: L, 30-17 at Lebanon, season over
13. (13) Brentwood Academy 7-4
Quarterfinals: L, 24-21 vs. Pope Prep, season over
14. (16) Page 13-1
Semifinals: W, 56-52 vs. Henry County, Championship: vs. Powell
15. (14) Ensworth 7-4
Round 1: L, 21-13 vs. Baylor, season over
16. (15) Father Ryan 7-5
Quarterfinals: L, 42-35 at McCallie, season over
17. (19) East Nashville 10-4
Semifinals: W, 20-7 vs. Dyersburg, Championship: vs. Alcoa
18. (17) Brentwood 7-5
Round 2: L, 21-3 at Summit, season over
19. (18) Beech 9-4
Quarterfinals: L, 34-14 at Hendersonville, season over
20. (20) Springfield 10-3
Quarterfinals: L, 23-0 vs. Henry County, season over
21. (21) Green Hill 11-2
Quarterfinals: L, 31-14 vs. Page, season over
22. (22) BGA 6-6
Quarterfinals: L, 35-28 at Lausanne, season over
23. (23) DCA 11-1
Championship: vs. Nashville Christian
24. (24) Nashville Christian 11-2
Championship: vs. DCA
25. (25) Davidson Academy 8-5
Semifinals: L, 35-0 at Lipscomb Academy, season over
ROUND 4 SCOREBOARD
Friday, Nov. 26:
Alcoa 42, Giles Co. 12
Elizabethton 23, Upperman 6
Hampton 22, Trousdale Co. 20
Oakland 24, Maryville 14
Powell 35, Knoxville West 7
South Pittsburg 30, Cloudland 22
East Nashville 20, Dyersburg 7
Page 56, Henry Co. 52
Summit 28, Hendersonville 7
Tullahoma 44, Haywood 19
McKenzie 36, Peabody 30
Westview 35, Riverside 18
BLUECROSS BOWL SCHEDULE
Thursday, Dec. 3:
Division II-AA championship
CPA (10-2) vs. Lipscomb Academy (11-1), 11 a.m.
Division II-A championship
Nashville Christian (10-2) vs. DCA (11-1), 3 p.m.
Division II-AAA championship
MBA (9-3) vs. McCallie (12-0), 7 p.m.
Friday, Dec. 4:
Class 3A championship
East Nashville (10-4) vs. Alcoa (13-1), 11 a.m.
Class 1A championship
South Pittsburg (10-2) vs. McKenzie (14-0), 3 p.m.
Class 5A championship
Page (13-1) vs. Powell (12-2), 7 p.m.
Saturday, Dec. 5:
Class 4A championship
Tullahoma (14-0) vs. Elizabethton (12-1), 11 a.m.
Class 2A championship
Westview (13-1) vs. Hampton (11-2), 3 p.m.
Class 6A championship
Summit (14-0) vs. Oakland (14-0), 7 p.m.
All championship times eastern.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.